1 Obserwatorzy
3 Obserwuję
luckyluke

luckyluke

Dowód

Dowód - Jonathan Kellerman Po tej książce raczej nie zostanę fanem Kellermana. Czyta się ją dość ciężko i opornie. Intryga nie jest może najgorsza, ale zabrakło mi jakichkolwiek emocji.

Modlitwy o deszcz

Modlitwy o deszcz - Dennis Lehane Bardzo dobry kryminał z genialnymi postaciami. Bubba, Patrick i Angi znów zachwycają - dokładnie w tej kolejności. Poprawia humor!

Samobójstwo supermocarstwa

Samobójstwo supermocarstwa - Patrick J. Buchanan Świetna książka publicystyczna. Trafne analizy, ciekawe teorie i realnie ocenione perspektywy sprawiają, że czyta się ją z zapartym tchem. Gdyby nie kilka literówek w polskiej wersji zasłużyłaby na oczko wyżej. Dla wszystkich zainteresowanych procesami zachodzącymi w świecie zachodu pozycja obowiązkowa. Uwaga: nie dla socjalistów!

Car Putin. Feudalizm, korupcja i Bóg w państwie patrymonialnym

Car Putin. Feudalizm, korupcja i Bóg w państwie patrymonialnym - Anna Arutunyan Bardzo ciekawy temat przedstawiony w fatalnym stylu. Czyta się to ciężko i powolnie. Styl jest chaotyczny, siermiężny i za cholerę nie wciągający. Merytorycznie bardzo ciekawa, ale można to było przedstawić o wiele lepiej.

Jedyna ocalona

Jedyna ocalona - Dean Koontz Ot, taki tam średniaczek. Nie będę narzekał, bo czytało mi się ją całkiem przyjemnie, ale chyba wszyscy wiedzą, że nie jest to autor po którym powinniśmy się spodziewać książek na poziomie traktatów filozoficznych. To po prostu niezłe czytadło na wieczór - nic więcej.

Snajper. Opowieść komandosa SEAL Team Six

Snajper. Opowieść komandosa SEAL Team Six - Howard E. Wasdin, Stephen Templin Świetna książka napisana prostym, żołnierskim językiem. Nie dla pacyfistów. Mimo odrobiny patosu zaliczam ją do bardzo dobrych powieści biograficznych. Nie sugerujcie się jednak okładką - o Bin Ladenie wiele tu nie ma. Jest za to sporo o morderczych treningach, Somalii i życiu w jednostce Navy Seals. Warto!

Pierwszy śnieg

Pierwszy śnieg - Jo Nesbø Nie rozumiem zachwytów nad tą książką. To zaledwie bardzo dobry kryminał. Zaledwie, bo pozostałe części przygód komisarza Harrego były o wiele lepsze. Sprawę zdecydowanie zepsuła zbyt przewidywalna zagadka, którą miłośnicy kryminałów rozwiązali zapewne już w połowie książki. To trochę boli, gdyż pierwsze sto stron również nie zachwycało dynamizmem. W momencie więc, gdy akcja przyspiesza, może zdarzyć się tak, że będziemy wiedzieli już wszystko. Dla mnie to raczej rozczarowanie, ale żadna książka z tak świetnym głównym bohaterem nie może być zła. Dlatego mimo wszystko polecam :)

Mity przeciwko Polsce. Żydzi, Polacy, Komunizm. 1939-2012

Mity przeciwko Polsce. Żydzi, Polacy, Komunizm. 1939-2012 - Leszek Żebrowski Gdyby nie stos błędów w korekcie byłoby pewnie oczko wyżej. Dużo ciekawych informacji dotyczących postrzegania Polaków na zachodzie, obalanie mitów polskich obozów koncentracyjnych i walecznych oddziałów Gwardii Ludowej. Do tego kilka personalnych wycieczek pod adresem Adama Michnika i innych propagujących politykę tzw. "grubej kreski". Dla każdego z prawej strony sceny politycznej będzie to niezwykle istotna pozycja, dla każdego z lewej - przyczyna palpitacji serca.

Grecja. Gorzkie pomarańcze

Grecja. Gorzkie pomarańcze - Dionisios Sturis Książka dość trudna do jednoznacznej oceny. Niby stylistycznie utrzymuje dość wysoki poziom, ale jednocześnie przeszkadzało mi wplatania wątku osobistego, którego lwia część w sumie nie miała wiele wspólnego z aktualną sytuacją w Grecji. Dziwiło mnie też to rozwodzenie się autora jaki to PRL był cudowny, jak to socjaliści powinni rządzić w Grecji, bo "oni jeszcze nie nakradli", gloryfikacja partyzantki komunistycznej itd. Chciałem też dowiedzieć się czegoś więcej o sytuacji ekonomicznej i jej genezie, ale niestety książka powtarzała schematy utarte w mediach, bez zagłębiania się w problem. Pojawiła się też pewna luka w rozważaniach autora. Co było po obaleniu rządów pułkowników? Skoro postawił on również tezę, że lepiej się żyło w PRL niż w Grecji, to skąd wyższy poziom życia w obecnej Grecji (tej przed kryzysem, ale nawet tej obecnej, zadłużonej) niż w Polsce? Co się wydarzyło, że pozwoliło osiągnąć Grekom względny dobrobyt? Podsumowując - jestem zdecydowanie zawiedziony. Analizując oceny liczyłem na o wiele lepszy reportaż. Wiele kwestii poruszono zbyt pobieżnie, a wiele niepotrzebnie.

Przydatność siły militarnej. Sztuka wojenna we współczesnym świecie

Przydatność siły militarnej. Sztuka wojenna we współczesnym świecie - Rupert Smith Bardzo ciekawa pozycja z zakresu militariów stanowiąca przekrój rozwoju sztuki wojennej od Napoleona, aż do czasów współczesnych. Szczególnie istotne wydaje się opracowanie koncepcji współczesnych wojen i zasad nimi rządzących, począwszy od mediów, po współpracę cywilno-wojskową. Książka napisana przez oficera armii USA biorącego udział w konfliktach w Zatoce Perskiej oraz Bośni jest bardzo przemyślana i autentyczna. Mimo kilku nużących fragmentów mogę śmiało polecić wszystkim miłośnikom wojskowości.

Zaskakujące historie z drugiej wojny światowej

Zaskakujące historie z drugiej wojny światowej - Jesus Hernandez Jeżeli oczekujecie jakiegoś niesamowicie odkrywczego i zwartego kompendium wiedzy o II wojnie światowej, zapewne srogo się rozczarujecie. Jeżeli jednak jesteście fanami anegdot i odprężających opowiastek w realiach historycznych, powinniście być zadowoleni. Książka jest dość krótka i czyta się błyskawicznie. Ot, taka lektura na nudny wykład/podróż pociągiem. W tej roli sprawdzi się znakomicie.

Białe złoto

Białe złoto - Giles Milton Nie zrażajcie się niską oceną. Całkiem ciekawy reportaż historyczny. Największym problemem tej książki jest siadające w końcówce napięcie, ale cóż - to historia pisana przez życie. Szczerze polecam.

Zombiefilia

Zombiefilia - Krzysztof T. Dąbrowski, Dawid Kain, Łukasz Radecki, Aleksandra Zielińska, Magdalena Maria Kałużyńska, Grzegorz Gajek, Michał Stonawski, Sylwia Błach, Marcin Rojek, Bartosz Orlewski, Carlton Mellick III, Marcin Podlewski, Paweł Waśkiewicz, Rafał Christ, Karol Mitka, Paul Krótka recenzja plus ocena każdego z opowiadań http://lukkiluke.blogspot.com/2013/07/zombiefilia-antologia.html

Pod kopułą

Pod kopułą - Stephen King Kolejna książka po "Upadku gigantów" Kena Foletta, którą tak świetnie mi się czytało. Nie przerażajcie się rozmiarem, powieść jest genialna i czyta się bardzo szybko. O dziwo w żadnym momencie nie występują jakieś większe dłużyzny przy których można by się znudzić, co Kingowi w kilku powieściach jednak się przytrafiało. Serdecznie polecam;)